۰۲۱-۲۲۶۹۱۰۱۰ مرکز مشاوره پرواز / پشتیبانی فروشگاه اینترنتی: ۰۹۱۲۸۵۰۱۱۲۵
انتخاب صفحه

شرح حال بالینی مهم‌ترین بخش معاینه افراد است که به طور معمول نیمی از مشکلات بیماران با پرسش دقیق وضعیت سلامتی گذشته، سابقه بیماری در خانواده و علایم فعلی توسط پزشک کشف می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران، پزشک باید در مورد عادات خوردن و نوشیدن، مصرف مواد مخدر، داروهای در حال مصرف، شغل بیمار، فعالیت‌های تفریحی، عواطف، وضعیت تأهل و در صورت لزوم مشکلات جنسی از بیمار اطلاعات کسب کند. معاینه بالینی کامل توسط پزشک شامل بررسی تمامی قسمت‌های بدن است که از طریق ضربه‌های آرام دست و انگشت، بکارگیری وسایل پزشکی، گوش کردن و بررسی‌های مختلف در بدن انجام می‌شود و معاینه بدنی 20 درصد از مشکلات پزشکی قابل تشخیص را آشکار می‌کند. همچنین پزشک آزمایش‌های گوناگون بیماری‌یابی را با توجه به سن و جنسیت بیمار تجویز می‌کند.

در همین راستا، دکتر همایون شیخ الاسلامی ضمن اشاره به اینکه آموزش درمانگاهی، آموزش در بالین بیماران بستری در بخش و معرفی بیمار در جلسات گزارش صبحگاهی، سه عرصه اصلی آموزش طب بالینی است به ایسنا گفت: بیمارانی که در گزارش صبحگاهی معرفی می‌شوند و کسانی که آن‌ها را معرفی می‌کنند، باید وقت کافی برای معاینه مستقل بیماران، نتیجه گیری معاینات، آزمایش‌های اولیه و تشخیص احتمالی و درمان‌های اولیه را داشته باشند، لذا این بخش در فرآیند آموزش طب بالینی، دارای پتانسیل بالایی برای ارزیابی نحوه مواجهه فراگیران با مشکلات بیماران و ارزیابی تصمیمات آن‌ها است.

این متخصص بیماری‌های داخلی با بیان اینکه آموزش پزشکی بالینی مهم‌ترین عرصه فرآیند آموزش پزشکی است، تاکید کرد: اغلب دانشجویان در بخش‌های بالینی است که با بیماران واقعی، شکایات، علایم بالینی بیماری‌ها، نحوه اخذ شرح حال، معاینه و ارزیابی علایم و تشخیص آن آشنا می‌شوند.

وی گفت: فراگیرانی که تجربیات مکرری از گزارش صبحگاهی دارند، از اعتماد به نفس و توانمندی بیشتری برای مواجهه با بیماران و حل مشکلات آن‌ها برخوردارند و با دقت بالاتری اشتباهات خود را رفع می‌کنند. مدیریت جلسات گزارش صبحگاهی اغلب نیازمند حضور اساتید باتجربه است تا بتوانند ضمن هدایت فراگیران، اشتباهات تشخیصی و درمانی را گوشزد و به آنان راهنمایی کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: فرآیند آموزش طب بالینی با بررسی ساختارمند جلسات گزارش صبحگاهی میان گروه‌های داخلی، عفونی، قلب و نورولوژی در مراکز آموزشی درمانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

دکتر رضا قاسمی برقی، متخصص بیماری‌های عفونی نیز با اشاره به اینکه هر فراگیر پزشکی از جمله استاژر، انترن و دستیار در دوران آموزشی خود باید تعداد مشخصی از تجربه بالینی ساختارمند و هدایت شده را تجربه کند، خاطر نشان کرد: جلسات گزارش صبحگاهی محل تبادل نظر و تجربیات فراگیران و اساتید است.

وی اضافه کرد: جلسات گزارش صبحگاهی به دلیل در دسترس بودن حداقل یافته های پاراکلینیکی و دارا بودن بیشترین بحث‌ها، بر اساس یافته‌های کلینیکی و شرح حال اخذ شده صورت می گیرد، بنابراین در صورت هدایت مناسب می تواند قدرت استدلال بالینی و توانمندی ارزیابی و تصمیم گیری کلینیکی را تقویت کند.

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر پنج مرحله ای بودن فرآیند پزشکی بالینی، تصریح کرد: پرسیدن شکایات عمده بیمار، اخذ شرح حال و انجام معاینه بالینی، ارزیابی و تحلیل یافته‌ها و ارائه تشخیص‌های افتراقی و احتمالی، تدوین پلان تشخیص، درمان و انجام مداخلات لازم و ارزیابی نتیجه مداخلات از جمله پنج مرحله فرآیند پزشکی بالینی است.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: متاسفانه در سال‌های اخیر با رشد روز افزون تکنولوژی های تشخیصی پاراکلینیکی و در دسترس بودن آن ها، روند استفاده از آن ها به نحو چشمگیری دچار افراط شده است و جای معاینات بالینی به خصوص سه مرحله اول را گرفته است.

قاسمی برقی در پایان تاکید کرد: اغلب پزشکان و دانشجویان جوان روز به روز از کلینیک و استدلال های بالینی دور می‌شوند و بر ابزارهای تشخیصی پاراکلینیکی تکیه می‌کنند، بنابراین جلسات گزارش صبحگاهی به شرط هدایت از سوی اساتید با تجربه و دارای قدرت تشخیص بالینی، محلی بسیار مناسبی برای جلوگیری از این افراط کاری‌ها و آموزش استفاده صحیح و به موقع از پاراکلینیک و تقویت قدرت استدلال بالینی است.

منبع:خبرگزاری ایسنا

shop giày nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcf5 fashionshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời trang

در سبد خرید شما هیچ محصولی وجود ندارد